Standard & Poor’s Türkiye’nin Kredi Notunu Düşürdü

Standard & Poor’s Türkiye’nin Kredi Notunu Düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu ‘BB+’ ve not görünümünü ise ‘negatif’ olarak teyit etti, yerel para cinsinden kredi notunu ise ‘BBB’den ‘BBB-‘ye indirdi.

YABANCI PARA CİNSİNDEN KREDİ NOTU AYNI KALDI

S&P’nin resmi sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunun ‘BB+’ seviyesinde korunduğu belirtildi. Kuruluş, teyit kararına gerekçe olarak hükümetin düşük kamu borcu ile dirençli ihracatı gösterdi.

DÜŞÜRÜLEN NOTUN GEREKÇESİ

Kuruluş, öte yandan Türkiye’nin yerel para cinsinden kredi notunu ‘BBB’den ‘BBB-‘ye çekerken, bunun Türkiye Cumhuriyet merkez bankası’nın (TCMB) bağımsızlığına yönelik zorlukları yansıttığını bildirdi.

NEGATİF OLAN KORUNDU

Açıklamada, Türkiye’nin hem yabancı hem de yerli para cinsinden not görünümlerinin ‘negatif’ olarak korunduğu belirtilirken, şu ifadelere yer verildi:

‘Yerli ve yabancı para cinsinden kredi notu görünümleri, belirsiz büyüme beklentileri ve kurumsal güçler ayrılığına yönelik süregelen baskılar nedeniyle negatifte kalmaya devam ediyor.’

Leave a reply