S&P Türkiye’nin Kredi Notunu Teyit Etti

S&P Türkiye’nin Kredi Notunu Teyit Etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu ‘BB+’ ve not görünümünü ise ‘negatif’ olarak teyit etti, yerel para cinsinden kredi notunu ise ‘BBB’den ‘BBB-‘ye indirdi.

‘DÜŞÜK KAMU BORCU İLE DİRENÇLİ İHRACAT’

S&P’nin resmi sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunun ‘BB+’ seviyesinde korunduğu belirtildi. Kuruluş, teyit kararına gerekçe olarak hükümetin düşük kamu borcu ile dirençli ihracatı gösterdi.

NOT GÖRÜNÜMLERİ NEGATİF OLARAK KALDI

Kuruluş, öte yandan Türkiye’nin yerel para cinsinden kredi notunu ‘BBB’den ‘BBB-‘ye çekerken, bunun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bağımsızlığına yönelik zorlukları yansıttığını bildirdi. Açıklamada, Türkiye’nin hem yabancı hem de yerli para cinsinden not görünümlerinin ‘negatif’ olarak korunduğu belirtilirken, şu ifadelere yer verildi:

‘Yerli ve yabancı para cinsinden kredi notu görünümleri, belirsiz büyüme beklentileri ve kurumsal güçler ayrılığına yönelik süregelen baskılar nedeniyle negatifte kalmaya devam ediyor.’

GÜNCEL FAİZ ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: HABERLER.COM

Leave a reply