Mustafa Müslim: Ezilenlerin gözü Türkiye’de

Mustafa Müslim: Ezilenlerin gözü Türkiye’de

Uzun yıllar Suudi Arabistan ’da ilim tahsili yapan, PYD Lideri Salih Müslim ’in de ağabeyi olan ve onun tarafından Rojava ’dan sürülen Prof. Dr. Mustafa Müslim Diriliş Postası ’na konuştu. Müslim, Türkiye ve Erdoğan ’ın yeniden tarih yapması için herkesin gözünün burada olduğunu söyledi.

“BATI BİLGİNİN NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU BİZDEN İYİ BİLİYOR”

48 yıl körfez ülkelerinde birçok üniversitede hocalık yaptıktan sonra, 1990 ’lı yıllarda Irak ’ın Kürt bölgesinde bir üniversite kuran ve binlerce talebe mezun eden Tefsir Profesörü Mustafa Müslim, İslam coğrafyasının geride kalmışlığın en büyük nedeninin bilgi yoksunluğundan kaynaklandığını ifade etti. ABD ’nin Irak işgali sırasına ilk olarak kurdukları üniversitenin kapatıldığına dikkat çeken Müslim, “Batı, bilginin ne kadar önemli olduğunu bizden çok daha iyi biliyor. Bu yüzden bilgiye ulaşmamızı her alanda engellemeye ve bu coğrafyada kaos çıkarmaya devam ediyor” dedi.

ABD ’nin Irak ’ı işgalinden sonra Suriye ’ye geçen ve burada İbn-i Haldun Üniversitesi ’ni kuran Mustafa Muslim, Suriye ’de savaş çıkması üzerine Türkiye ’ye yerleşti. Şu anda Suriyeli mültecilere yönelik kısa ve uzun vadeli ilim ve meslek kazandırma çalışmaları yapıyor. Birkaç hafta önce Gaziantep ’te Uluslararası Afrika Üniversitesi ile ön protokol imzalayarak Zehra Üniversitesi ’ni açmak için işlemleri başlatan Müslim, Bölgenin merkezi olan Gaziantep ’te El-Ezher Üniversitesi düzeyinde bir üniversitenin mutlaka kurulması gerektiğinin ifade etti.

“MÜSLÜMANLARIN İKİ KAPISI VAR”

Müslim, dünyada Müslümanların iki kapısı olduğunu belirterek, “Arap âleminin kapısı Mısır, Arap olmayan diğer Müslüman kesimin kapısı ise Türkiye ’dir. Batılı güçler İslam âlemine Mısır ve Türkiye üzerinden saldırıyor. ABD ve Batı, Arap toplumunun yeniden kendini toparlaması için kolları sıvayan Muhammed Mursi ’yi, bu işi başarabileceğini yapacağını bildikleri için iktidardan düşürdüler. Bunun için de Kaos çıkarmak için Mısır ’ın laiklerini devreye koydular. Şimdi Batı aynı taktiği Türkiye ve Erdoğan ’a uygulamaya çalışıyor. Bunun için de Batı, yıllardır sistem tarafından mağdur edilen Kürtleri kullanarak kaos çıkarmak ve Erdoğan ’ı devirmek istiyor” diye konuştu.

Dünyada tarih yazanların çok olduğunu ancak tarih yapanların yok denecek kadar az olduğunu söyleyen Müslim, “Bu coğrafyada tarihi yeniden Türkiye ’nin yazacağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu. Erdoğan ’ın önünde tarih yapmak için iki kapı olduğunu belirten Müslim, “Birinci kapı Kürt sorunudur. Kürtler ile hükümet arasında güven oluşmalı. Erdoğan ve hükümet acil bir şekilde şu anda siyasi tutukluların hepsini serbest bırakmalı. Buna Abdullah Öcalan da dâhil. Ben Abdullah Öcalan ’a muhalif olduğum halde, Öcalan ’la siyasi ve fikri ve dünya görüşüm ayrı olduğu halde bırakılmasından yanayım. Çünkü Abdullah Öcalan ’ın bugün Kürtlerin belli bir kesiminde ciddi bir ağırlığı var.” ifadelerini kullandı.

“ERDOĞAN SURİYE SAVAŞINI BİTİRMELİ”

İkinci kapının ise Suriye olduğuna dikkat çeken Müslim, sözlerine şöyle devam etti: “Erdoğan Suriye savaşını kökten bitirmelidir. Türkiye halkı Suriye halkına çok ciddi yardımlar yaptı ve hala da yapıyor. Ancak bu köklü bir çözüm değil. Türkiye muhaliflere silah desteği vermelidir. Bunu Suriye halkı için yapmalı. Aksi halde bu halk perişan olmaya devam edecek. Batı Suriye ’de gerçekleşecek olan bir başarının mimarının Erdoğan ve Türkiye olduğunu bildiği için Suriye ’de olanlara sessiz kalıyor. Herkes biliyor ki, İslam âleminde Mısır ve Türkiye ’nin fonksiyonu çok önemlidir. Mısır İslam âleminin ilim merkezidir. Türkiye ise Müslüman âleminin siyasi merkezidir.. Bu yüzden batı buraları asla boş bırakmıyor” dedi.

Kaynak: HABER7.COM

Leave a reply