İşten Çıkartılan Hakimin Doktor Eşi Konuştu: Atılmam İçin Emir Yukarıdan Geldi

İşten Çıkartılan Hakimin Doktor Eşi Konuştu: Atılmam İçin Emir Yukarıdan Geldi

Cezaevinde tutuklu bulunan Hakim Metin Özçelik’in doktor eşi Hatice Özçelik, fakülte yönetimi tarafından iş akdinin fesh edilmesiyle ilgili Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin bahçesinde avukatı Önder Durdu’yla birlikte basın açıklaması yaptı.

‘EŞİM HUKUKA UYGUN KARAR VERDİ DİYE İŞİMDEN ATILDIM’

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.Hatice Özçelik, ‘Eşim hukuka uygun bir karar vererek dünyada ve Türk tarihine bir ilk olarak geçmiştir. Ben de bu yüzden işine son verilen bir doktor olarak tarihte eşimin yanında yer aldım. Eşimin sonuna kadar arkasındayım. Biz hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Kimse gibi çalıp çırpmadık. Vatanı satmadık. Ben de eşim de görevimizi yaptık. Eşim hukuka uygun bir karar verdi diye tutuklandığı için işimden atıldım.

‘REKTÖR, EMİRİN YUKARIDAN GELDİĞİNİ SÖYLEDİ’

Gerekçe olarak ben yardımcı doçentlik başvurusunda bulunmuştum. Bölümde bir kişilik kadro vardı. Eşimin kararı nedeniyle yukarıdan haber gelmiş. Benim yerime başka birisini alacaklarını söylediler. Rektör, benim çok iyi bir doktor olduğumu ancak emrin yukarıdan geldiğini belirtti. Hukuk çerçevesinde yasal yollara başvuracağım’ dedi.

AVUKAT DURDU: 2 GEREKÇE GÖSTERİLDİ

Avukat Önder Durdu ise, ‘4 yıldır çalıştığı hastanede herhangi bir sorun yaşamamıştır. Bu gün bize tebliğ edilen yazıda iki sebep gösterilmektedir. Birincisinde ‘6 Mayıs günü kızınızı hastaneye götüreceğiniz gerekçesiyle izin aldığınız fakat bu izne dair herhangi bir belge sunmadığınız’, ikincisi ise ‘yardımcı doçentlik başvurunuzla ilgili heyeti tesir altında bırakmaya çalıştığınız gerekçesiyle iş akdinize son verilmiştir’ denildi.

‘MUTLAKA SAVUNMA HAKKININ TANINMASI GEREKİYOR’

Bu sebepler fesih hakkını doğuracak sebeblerden biri değildir. Mutlaka doktor hanıma savunma hakkının tanınması gerekiyordu. Sözün bittiği yer burasıdır. Hakim Metin Özçelik yanlış bir karar vermiş olabilir. Şuan tutuklanmış olması hukuka uygun olabilir. Bunların hepsini bir kenara koyalım. Doktor hanımı, eşinin durumuyla bağ kurulup iş akdinin fesh edilmesi kabul edilemez. Bu hukuka aykırı bir tutumdur’ şeklinde konuştu.

Kaynak: HABERLER.COM

Leave a reply